Kommuner og Fylker


Kommuner og fylker har etter hvert fått en kompleks finansportefølje, bestående av gjerne innlån, utlån, rentederivater og plasseringer. Finansforskriftene stiller strenge krav til hvordan en slik portefølje skal følges opp.

Det krever mye tid og ressurser å administrerere en slik portefølje. Noe som har gjort at stadig flere kommuner og fylker har fått øynene opp for finanssystemet Escali Financials. I dag benyttes bl.a. systemet av Bergen, Ålesund, Stavanger, Trondheim, Bærum og Asker kommune, samt Akershus Fylkeskommune.

Escali Financials gir deg full kontroll og oversikt over selv den mest avanserte finansielle balanse. Systemet automatiserer de fleste rutiner og beregninger, og er integrert mot ditt regnskapssystem.

 

Har kommunen/fylket gjeld?

De aller fleste kommuner og fylkeskommuner har innlån, enten gjennom obligasjonsmarkedet, kommunekreditt, kommunalbanken eller andre finansinstitusjoner. Mange - både store og små - bruker mye ressurser på å administrere dette:

  • Alle nødvendige transaksjoner skal registreres inn i regnskapet
  • Påløpte renter skal beregnes og faktiske renter kontrolleres
  • Finansbudsjetter med oversikt over fremtidige renter og avdrag skal utarbeides
  • Konsekvensene av renteoppgang eller -nedgang skal utredes
  • Måltall som durasjon og gjennomsnittrente skal beregnes
  • Gode rapporter skal produseres (fordeling fast/flytende, lånebalanse m.m)

Escali Financials vil automatisere de fleste prosessene forbundet med administrasjon av innlån.  

Låner kommunen/fylket ut penger?

Kommuner/fylker låner ut penger. Noen administrerer dette via et lånefond, mens andre låner ut direkte, bl.a. startlån, landsbrukslån og lån til kommunale selskaper. Administrasjon av utlån krever tid og arbeid:
  • Renter og avdrag skal faktureres eller rentenota utsendes
  • Lånedokumenter og
    nedbetalingsplaner skal utarbeids
  • Informasjon om renteendring skal utsendes
  • Renter skal beregnes
  • Nødvendige transaksjoner skal føres i regnskapet
  • Finansbudsjetter med oversikt over fremtidige renteinntekter og avdrag skal utarbeides og gjerne sees i sammenheng med innlån
  • Påløpte renteinntekter, durasjon og gjennomsnittsrente skal beregnes
  • Innbetalingene skal følges opp
  • Rapporter til internt bruk, gjerne sett i sammenheng med innlån skal utarbeides

     

Benytter kommunen/fylket seg av rentederivater?

Kommuner og fylkeskommuner benytter i stadig større grad rentederivater, som bl.a. swapper, FRAs, Caps, Floors og Collars. Dette benyttes enten for å sikre rentekostnadene på innlån, eller renteinntektene på utlån.
De fleste bruker mye ressurser på å administrere en portefølje bestående av rentederivater:
  • Derivatene skal kobles og sees i sammenheng med kommunenes/fylkets øvrige finansforvaltning
  • Pris, yield og durasjon skal beregnes
  • Nettotap og -gevinster på derivatene skal utredes
  • Derivatene skal taes hensyn til i budsjett
  • Rapporter skal utarbeides

All administrasjon forbundet med rentederivater vil forenkles betraktelig ved hjelp av Escali Financials.
 
 

Investerer kommunen i rentepapirer, fond, garanterte produkter eller aksjer?

Av landets kommuner/fylker, plasserer de fleste kortsiktig likviditet i sertifikatmarkedet og/eller bank. Langsiktig likviditet plasseres i alt fra obligasjoner til aksjer. De aller fleste har krav både til avkastning og til hvordan midlene skal være allokert. Dette krever mye arbeid:
  • Allokeringsrapporter skal utarbeides, gjerne godt visualisert med grafer
  • Avkastning skal beregnes og gjerne måles mot benchmarks.
  • Rapporter skal utarbeides

Escali Financials tar seg gevinstberegninger og avkastningsmåling.


Integrert mot regnskap?

Escali Financials er 100% integrert mot regnskap. Det innebærer at alle transaksjoner føres ett sted - en gang. Dette skjer ved at finansielle transaksjoner overføres til kommunens regnskapssystem fra Escali Financials.

Bilagsnumre og konteringer tildeles automatisk når transaksjoner registreres, med mulighet for overstyring. I tillegg utfører Escali Financials automatisk kalkulasjoner som er relevant for kommunens finansforvaltning. Dette gjelder bl.a. påløpte renter og realiserte gevinster/tap. Transaksjoner for dette kan genereres og konteres automatisk for overføring til regnskap.
 
Systemet takler inntil 7 regnskapsdimensjoner, i tillegg til periode, organisasjon og konto. I tillegg er det tilrettelagt for mange kommuners behov for ekstrakonteringer, f.eks. 2 x debet og 2 x kredit på et låneopptak.  

 
Nyheter

05.09.2010
Rising Star nominasjon

Escali er 1 ut av 6 bedrifter som er nominert til Rising Star. Den årlige prisen går til den fremste vekstbedriften i Hordaland som kan vise til radikal innovasjon og vekst.

Les mer >>

09.07.2010
Sør-Trøndelag fylke utøver opsjon

Fylkeskommunene har utøvd en opsjon levert i anbud i 2009 om kjøp av Escali Financials. 

Les mer >>

08.07.2010
Kontrakt i Uganda
222_ugandaflag_intro

Vår første avtale i Afrika er på plass.

Les mer >>
Escali Financial Systems AS | OSLO: Rådhusgaten 28 |  BERGEN: Øvre Kråkenes 115 | TEL: + 47 55 52 77 70 | DESIGN/CMS: Netnor